Aranżacja ogrodów

Zagospodarowanie miejsca przeznaczonego na ogród nie jest wcale łatwe. Gdy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami domku jednorodzinnego czy działki za miastem mamy możliwość stworzenia własnego raju na ziemi, do którego będziemy uciekać w celu schronienia się przed problemami dnia codziennego. Wystarczy tylko poświęcić trochę czasu by przemienić pusty trawnik w wymarzony ogród – nasze miejsce odpoczynku. To zajęcie może sprawić nam mnóstwo radości a trud pracy zrekompensuje ujrzenie pięknego efektu końcowego.

Najważniejsze zasady aranżacji ogrodu

Ogród powinien nie tylko spełniać twoje potrzeby estetyczne ale i współgrać z budynkiem domu i wyglądem ulicy na której się znajduje. Na przykład ogródek nieruchomości w zabudowie szeregowej jest zbyt mały by móc pozwolić sobie na styl angielski. Dom stylizowany na góralska chatę też nie pasuje do ogrodu w stylu śródziemnomorskim czy orientalnym. Jeśli zależy nam na tym, by dom i ogród pasowały do siebie stylistyką to możemy podjąć współpracę z architektem krajobrazu, który nam doradzi jaki typ ogrodu pasuje do naszej działki. Przed przystąpieniem do pracy musimy wybrać odpowiedni dla nas styl, zaplanować rozmieszczenie rabat kwiatowych, wytyczyć miejsce na ścieżkę i kącik rekreacji. Następnie możemy udać się do sklepu ogrodniczego.

Aranżacja dużego ogrodu

Warto podzielić nasza działkę na parę stref: rekreacyjną, gospodarczą i dekoracyjną. Duża powierzchnia daje nam niemal nieograniczone możliwości aranżacji. możemy wytyczyć aleje typu parkowego, urządzić oczka wodne, postawić ławeczki czy altanę w wybranych miejscach. Ogród zlokalizowany na skarpie wymaga zastosowania murków, podpór, schodków. Altana umiejscowiona w miejscu najbardziej dekoracyjnym spełni funkcję zarówno dekoracyjną jak i będzie kącikiem rekreacji.

Aranżacja małego ogródka

Niewielka powierzchnia działki też może być dobrze zagospodarowana. W wąskim ogrodzie nie może być za dużo dużych roślin, warto zdecydować się na donice z miniaturowymi krzewami i drzewkami. Na środku prostokąta można urządzić kącik wypoczynkowy. Aranżacja ogrodu powinna być oparta na roślinach rosnących w górę a nie wszerz, dobrym rozwiązaniem są różne iglaki np. tuje i cyprysy. Aby uniknąć problemów z zagospodarowaniem działki postaw na prostotę i minimalizm zwłaszcza w otoczeniu nowoczesnych budynków.

Aranżacja roślinna miejsca przy ogrodzeniu

Płot stanowi obramowanie ogrodu, warto to podkreślić stosując nawierzchnię inną niż trawa. Miejsce przy nim wymaga też wyboru odpowiednich roślin – dobre będą odporne krzewy np. berberys, tawuła japońska czy pięciornik krzewiasty. Ze względu na konieczność odśnieżania zimą, przy ogrodzeniu nie powinno sadzić się iglaków i drzew takich jak: grab, dąb czerwony, klon pospolity i srebrzysty.

Style aranżacji ogrodów

Styl urządzenia ogrodu wybierasz zgodnie ze swoimi potrzebami estetycznymi. Możesz zdecydować się na jeden  bądź je połączyć. Najbardziej popularne style zakładania ogrodów są następujące: angielski, francuski, rustykalny, japoński, nowoczesny, śródziemnomorski, skandynawski. Każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.