Aranżacja ogrodów

Aranżacja ogrodu krok po kroku

Ogród z soczyście zieloną trawą, bujnie kwitnącymi roślinami i zapachem świeżych ziół to marzenie niejednej osoby spragnionej kontaktu z naturą.  W nim można zrelaksować się po ciężkim dniu pracy, zorganizować grilla ze znajomymi lub spędzić czas z dziećmi. Żeby przestrzeń wokół domu stała się pięknym, wymarzonym ogrodem, należy ją odpowiednio zorganizować, a my podpowiemy Ci jak.

Zaaranżuj ogród dopasowany do Ciebie

Przed rozpoczęciem urządzania ogrodu warto zastanowić się, jakie funkcje ma spełniać oraz jaki styl jest preferowany. Od tego, bowiem zależy dalsza część prac. Aranżację można zacząć od wyznaczenia poszczególnych stref, np. strefy grillowania, uprawiania sportu, miejsca na rabaty kwiatowe itd. W ten sposób uniknie się chaosu. Warto także przemyśleć czy ogród ma mieć nowoczesny, miejski charakter z eleganckimi ozdobami ogrodowymi czy raczej ma być wiejski, naturalny, pełen tajemniczych zakamarków i z miejscem na ognisko. Zapoznanie się z różnymi stylami ogrodów, np. z toskańskim, angielskim, rustykalnym, pozwoli dowiedzieć się, który z nich podoba się najbardziej lub elementy, którego mają znaleźć się w ogrodzie.

Kiedy już decyzja, jakie funkcje ma spełniać ogród, zostanie podjęta, czas przejść do realizacji pomysłu. Poszczególne strefy warto oddzielić od siebie ścieżkami lub alejkami. W zależności od stylu, w jakim chcesz urządzić swój ogród, ścieżki mogą być usypane z drobnych kamyczków, zrobione z drewna lub betonu. Ładne alejki stanowią, same w sobie, dekorację ogrodu, a przy tym obdzielają poszczególne fragmenty przestrzeni. Poprowadzone w odpowiedni sposób mogą wieść do najpiękniejszych części ogrodu.

Bardzo ważnym elementem aranżacji jest również architektura ogrodowa. Już na etapie projektowania warto zastanowić się gdzie powstanie altanka, a gdzie oczko wodne. One nadadzą przestrzeni niepowtarzalny klimat. Istotnym elementem jest także oświetlenie ogrodu. To dzięki niemu wieczorny spacer stanie się miłym i relaksującym zajęciem. Warto także zwrócić uwagę na funkcje, jakie oświetlenie ma pełnić. Czy ma być jedynie dekoracją, czy ma doświetlić np. podjazd.

 Aranżacja ogrodu – wybór roślin

Ogród to nie tylko architektura, strefy, alejki. To przede wszystkim rośliny. Mając wybrane miejsce na rabaty, skalniaki, grządki, należy wybrać rośliny, które się w nim znajdą. Żeby rosły zdrowe i obficie kwitły, trzeba zapewnić im optymalne warunki. Niektóre idealnie nadają się na stanowiska w pełnym słońcu, inne najlepiej czują się na zacienionych rabatach. Jedne do rozwoju potrzebują ziemi próchniczej, a inne lepiej rosną na glebach lekkich, piaszczystych. Poznając ich potrzeby łatwiej stworzyć im jak najlepsze warunki do rozwoju. Przy wyborze roślin warto zwrócić uwagę na porę ich kwitnienia. Niektóre kwitną wczesną wiosną, inne latem, a jeszcze inne najładniej wyglądają jesienią. Wybierając odpowiednie rośliny można stworzyć rabaty pięknie prezentujące się przez cały sezon.

Czasami aranżacja ogrodu wydaje się zadaniem trudnym i skomplikowanym. Może być także praco i czasochłonna. Jednak z odpowiednim planem, może okazać się wspaniałą przygodą, dającą bardzo dużo satysfakcji. Jednak, jeśli zadanie te okaże się zbyt trudne, warto zgłosić się do profesjonalistów.