Fotografia domów

Fotografia wnętrz – to naprawdę proste

Każdy fotograf, niezależnie czy zajmuje się fotografią profesjonalnie, czy amatorsko powinien wiedzieć, że kluczem do zrobienia dobrego zdjęcia wnętrza jest światło. Bez odpowiedniego światła nic z tego nie wyjdzie. Żadne meble czy piękne dodatki tu nie pomogą. 

W stronę słońca

Fotografia wnętrz jest dosyć wymagająca. Pomieszczenia powinny być tak zaprojektowane, aby przyciągać światło i by można było nim manipulować. W idealnych warunkach przygotowania do sesji fotograficznej należałoby zacząć od obserwacji światła wpadającego do wnętrza. W tym wypadku decydujące znaczenie ma orientacja. Czy jest to południowy-wschód i najlepsze zdjęcia wychodzą w pierwszej połowie dnia, czy północny-zachód i tu pracę najlepiej zacząć po południu. Czasami odpowiednia pora na fotografowanie może trwać tylko kilka minut w ciągu dnia, bo akurat wtedy słońce idealnie oświetla interesujący nas obiekt, a jeszcze jak wziąć pod uwagę pogodę, to taka okazja może się trafić raz na kilka dni.Fotografia wnętrz

Światłem można się bawić, nieco je kontrolować. Przydadzą się do tego zasłony w subtelnym kolorze, lustra, elementy szklane lub po prostu blenda. Naturalne światło zawsze jest lepsze, czasem jednak warto pomóc sobie sztucznym źródłem światła na przykład w celu osiągnięcia odpowiedniego efektu czy stworzenia odpowiedniej atmosfery. Lampki nawet te świąteczne, ogień w kominku czy świeczki mogą pomóc stworzyć niepowtarzalny efekt.

Uniwersalne tło

Białe ściany jeszcze wielu polakom kojarzą się ze szpitalem. Zupełnie nie potrzebnie. W wielu polskich domach na ścianach wciąż dominują wszelkie odcienie beżu i żółci. Fotografia wnętrz w takich warunkach może być niezwykle trudna, a zdjęcia mimo usilnych starań mogą wyjść po prostu brzydkie. Biel jest najbardziej uniwersalnym tłem do zdjęć. Daje dużo możliwości i aranżacji. Jest neutralna, bezpieczna i odbija światło. Stanowi doskonałe tło dla fotografowanych mebli i przedmiotów. Odpowiednie tło sprawia, że fotografia wnętrz staje się prostsza.

Na koniec jeszcze kilka słów jak zrobić by zdjęcia wnętrz były piękne i niepowtarzalne. Przede wszystkim porządek. Na zdjęciach wszystko widać. Brudne okna będą jeszcze bardziej brudne, a niewidoczne na co dzień smugi zostaną na zdjęciu wyeksponowane. Splątane kable, plastikowe opakowania czy brudne naczynia na pewno nie będą dobrze się prezentować. Przy fotografii wnętrz warto pomyśleć o miłym akcencie na przykład możemy dodać wazon ze świerzymi kwiatami.